dr. Jónás Tünde cikkei


dr. Jónás Tünde  |  2016. augusztus 23. Cégvilág

A tanulmányi szerződésről dióhéjban

Még tart a nyár, ugyanakkor a szeptemberi beiskolázás nemcsak a diákokat, de a munkavállalókat is érintheti. A tanulmányi szerződés, mint a munkaviszonyhoz kapcsolódó polgári jogi megállapodás mindkét fél számára jó befektetés lehet: a munkavállaló támogatással bővítheti tudását, a munkáltató pedig a humán erőforrásba történő befektetését hosszabb távon kamatoztathatja. A tanulmányi szerződés igénye a szakemberszükséglet biztosítására a munkaviszony fennállása alatt, de már a munkaviszony létesítésekor is felmerülhet. A tanulmányi szerződés kiválthatja a minőségi cserére alapított felmondást is. Így az újabb igények szerinti szaktudással, ismerettel nem rendelkező munkavállaló a munkaviszony megszüntetése helyett az iskolapadot is választhatja.

Angolosan távozók – Mit tehet a munkáltató, ha a munkavállaló jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyt?

Habár a munkaviszony megszüntetését gyakrabban kezdeményezik a munkáltatók, a munkavállaló is búcsút inthet. A munkavállaló is köteles betartani egyes munkajogi előírásokat, egyik napról a másikra, szó nélkül nem tűnhet el. Ellenkező esetben a munkáltató törvény által meghatározott jogkövetkezményeket érvényesíthet. Jelen írásunkban a munkavállalói jogellenes munkaviszony-megszüntetés lehetséges eseteit tekintjük át, és bemutatjuk, milyen szankciókkal élhet a munkáltató a szabálytalanul távozó munkavállalóval szemben.

Dr. Jónás Tünde  |  2016. április 28. Cégvilág

A munkavállaló közrehatása a munkahelyi balesetben

A munkáltató kártérítési felelőssége szigorú, objektív alapú felelősség. Főszabály szerint a munkáltató köteles a munkavállalónak minden, a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárát megtéríteni. A Munka Törvénykönyve azért bizonyos esetekben mentesíti a munkáltatót a kártérítési felelősség alól.

Dr. Jónás Tünde  |  2016. március 23. Cégvilág

Ha beteg lesz a munkavállaló

Keresőképtelenséget eredményező betegség esetén rövidebb, vagy elhúzódó kezelés esetén akár hosszabb időre is kieshet a munkavállaló a munkavégzésből, mivel ilyenkor a törvény alapján mentesül a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettség alól. Azonban akár nátháról, akár egy hosszabb lábadozást igénylő gerincműtétről legyen szó, keresőképtelen betegség esetén a munkavállalónak és a munkáltatónak is vannak munkaviszonyból eredő, jogszabályon alapuló teendői.

Dr. Jónás Tünde  |  2016. március 3. Cégvilág

Felkészülés a munkaügyi célellenőrzésekre

A Nemzetgazdasági Minisztérium a 2016. évi munkaügyi ellenőrzésre vonatkozó országos ellenőrzési tervében a kormányhivatalok tervezett ellenőrzéseinek végrehajtásához 2016. március, április hónapok célellenőrzéseként a munkabérrel kapcsolatos szabályok ellenőrzését határozta meg. A célvizsgálatot a Munka Törvénykönyve gyakorlati érvényesülésének vizsgálatával indokolta a minisztérium.